Лікування варикозу |
ЛАЗЕРНЕ ЛІКУВАННЯ ВАРИКОЗНОЇ ХВОРОБИ НИЖНІХ КІНЦІВОК
(Пам’ятка для пацієнта) Варикозна хвороба відноситься до одного з найпоширеніших захворювань, відомих з давнини. За оригінальним висловом, варикозна хвороба стала «платою людства за прямоходіння і вертикальний спосіб життя». Єгиптяни описали хворобу в Еберських папірусах ще 3500 років тому як «звивисті змії», які не можна лікувати, бо «голова їх схилена до землі». Про користь бинтування ніг для зменшення втоми написано у біблійних текстах Старого Завіту Захворюванням вен приділяли увагу древні лікарі, починаючи з Гіпократа та Авіцени. Китайці для лікування варикозу застосовували припікання. Захворювання викликане змінами стінки підшкірних, з’єднуючих та глибоких вен і їх клапанів, має спадкову схильність і тривалий, постійно прогресуючий перебіг. Хвороба характеризується порушенням току крові у венозній системі за рахунок застою крові та недостатності м'язової венозної помпи ніг, переродженням венозної стінки, набряком і лімфостазом гомілок та стоп. Підшкірні вени ніг набувають вигляду звивистих, розширених синюшних тяжів (народна назва «корчі», «жиляки»). На цьому тлі розвиваються трофічні розлади шкіри та підшкірної клітковини аж до утворення екземи і хронічних виразок. Виділяють три стадії варикозної хвороби:
Консервативні методи лікування (компресійні бинти, еластичний трикотаж, препарати-венотоніки) використовують як допоміжні методи. Основним методом лікування варикозної хвороби вважається оперативне лікування. Впровадження в клінічну медицину у 90-х роках портативних лазерних апаратів привело до революції в лікуванні варикозної хвороби. Враховуючи легке протікання післяопераційного періоду і короткий час реабілітації, лікування варикозу з допомогою лазера отримало назву «офісної хірургії». Лазерне закриття (облітерація) вен стало альтернативою традиційним методам лікування варикозної хвороби. В країнах Європи лазер використовують у 30-40% хворих варикозом. За даними міжнародних досліджень, 93-98% пацієнтів після лазерного лікування не мають рецидиву протягом 5 і більше років. Ми використовуємо в роботі найсучасніший вітчизняний хірургічний лазерний апарат. Методика лазерного закриття вен Перед операцією хірург робить розмітку видимих варикозних вен, а фахівець ультразвукової діагностики визначає патологічні венозні перетікання крові, уточнює діаметр і хід варикозних вен. Операцію виконують під місцевим або загальним знеболенням. Гнучкий лазерний світловод вводять у просвіт вени через прокол або невеликий розріз. Світловод підключають до апарату і вибирають режим роботи. Потім включають апарат і повільно виводять світловод із вени. При цьому лазерний промінь склеює її. Великі з’єднуючі вени (більше 1 см) через мінірозрізи пересікають і перев’язують. Після операції пацієнт може йти додому або залишитись на добу в стаціонарі.
Відновний період Після закінчення операції пацієнт починає ходити і вести активний спосіб життя. Протягом 4-5 діб круглодобово забезпечують еластичне стиснення облітерованих вен, що необхідно для повного склеювання їх стінок. Для цього застосовують еластичні бинти або еластичні панчохи ІІ класу компресії. Після операції призначають венотоніки (детралекс, нормовен, троксевазин), препарати каштану (ескузан, ескувіт, есплант) 3-4 тижні та еластичну компресію кінцівок потягом 2-3 місяців. Клінічні особливості протікання післяопераційного періоду У перші дні після операції відмічаються неінтенсивні болі по ходу закритої вени. Ці болі не вимагають призначення наркотиків і легко знімаються звичайними аналгетиками. Частина пацієнтів не вимагає знеболення. Через добу після втручання на шкірі можуть появлятись невеликі гематоми. У частини пацієнтів по ходу вени утворюється щільний тяж, який через 4-6 тижнів розсмоктується. На 2-3 добу може підвищуватись температура тіла до 37,5-380С. У цих випадках призначають протизапальні препарати - ібупрофен (імет, ібупром) по 0,4х2 рази в день; Через 2-3 доби більше половини пацієнтів відмічають зникнення больових відчуттів. До 8-10 доби майже всі оперовані почувають себе практично здоровими. При хірургічних доступах косметичні шви знімають на 5-7 добу після операції. Завдяки стерилізуючим властивостям лазерного променю нагноєння ран не спостерігається. До роботи можна приступати на 3-5 добу після втручання. Деякі пацієнти починають зразу ж виконувати свої службові обов’язки, а частина бажає скористатись у повному об’ємі лікарняним листом, як при класичній венектомії. Лазерне лікування варикозної хвороби дозволяє уникнути таких ускладнень, як післяопераційні болі та набряки оперованих кінцівок, значні гематоми м’яких тканин, які тривало розсмоктуються, нагноєння післяопераційних ран, втрату чутливості шкіри в зоні втручання, травматизація тканин, лімфатичних і нервових волокон навколо видалених судин. Переваги лазерного закриття вен
Чи у всіх хворих може бути використаний лазер? На сьогоднішній день відомо багато методів лікування варикозної хвороби. У арсеналі клініки є і традиційні і нові високотехнологічні методи лікування, зокрема косметичне видалення вен через проколи. Використання комплексу різних методів лікування дає відмінні результати. Діодний лазер зайняв серед них високе місце і зробив можливим лікування пацієнтів амбулаторно. Після детального обстеження до Вас підійдуть строго індивідуально і підберуть найефективніше лікування.
Підготував проф. В. М. Криса |